İdeal Cardio Süresi Ne Kadardır?

Rapor et
Soru

Bu soruyu neden rapor ettiğinizi açıklar mısınız?

Rapor et İptal

İdeal cardio süresi kaç dakikadır? Etkili antrenman ve yağ yakımı için kaç dakika cardio yapılmalıdır?

Cardio egzersizinde antrenman süreci en çok soru aldığımız konulardan. Cardio süresi hakkında iki yaygın görüş var. Birincisi, uzun süreli cardio egzersizlerinin daha etkili olduğu düşüncesi. Uzun süreli cardio antrenmanı ile kast edilen 30 dakika ve daha uzun süren kardiyo egzersizleridir.

Bir diğer yaygın görüş ise kısa süreli ve yüksek tempolu cardio çalışmanın daha etkili olduğu yönünde. Kısa süreli cardio egzersizlerini ise 15-20 dakika arasında ve temposu setler halinde değişen bir antrenman olarak açıklayabiliriz.

Şimdi bu iki görüşten hangisinin doğru olduğuna bakalım. Uzun süreli cardio mu, yoksa kısa süreli ve tempolu cardio mu?

Uzun Süreli Cardio Antrenmanı

Uzun süreli cardio antrenmanları 30 dakikadan 60 dakikaya kadar sürebilen ve dayanıklılık kapasitesini artırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Özellikle olimpiyat sporcuları, koşucular ve dayanıklılık sporları alanında çalışan sporcular tarafından tercih edilir. Ancak konu fitness ve vücut geliştirme olduğunda, gereğinden uzun cardio antrenmanı fitness seviyenizi ve yağ yakım kapasitenizi düşürebilir.

Yağ yakımı metabolizma hızı ile yakından ilgili bir biyolojik süreçtir ve vücut geliştirme sporcuları yağ oranını düşürmeyi, düşürdükten sonra da ulaşılan yağ oranını korumayı amaçlar. Peki uzun süreli cardio antrenmanı ile yağ yakılır mı?

Cevap: Evet, yakılır. Ancak kas kütlesi inşa etmek isteyen bir sporcuysanız, yaptığınız kas geliştirme egzersizlerinin etkisini 60 dakika süren koşular ile kaybedebilirsiniz. Dayanıklılık koşularında vücudumuz tüm besin depolarını enerjisini korumak adına tüketir ve çoğu zaman bu sporcular için kas kaybı ile sonuçlanır. Bu nedenle çoğu zaman uzun mesafe maraton koşucuları ile kısa mesafe sprinter koşucuların vücut yapıları arasında aşağıdaki gibi bir fark görürsünüz:

uzun-kisa-sureli-cardio

Kısa Süreli Tempolu Cardio Antrenmanı

Bu aşamadan sonra kısa süreli ve tempolu cardio antrenmanlarını High Intensity Interval Training yani Yüksek Yoğun Aralıklı Antrenman, bilinen adıyla HIIT olarak ifade edelim. Yüksek nabız seviyesi ve etkili yağ yakımı hedefleyen HIIT Egzersizleri 15-20 dakika arasında değişen antrenman süresinde maksimum yağ yakım kapasitesine ulaşmayı ve antrenmandan sonra da vücudun 2-3 saat boyunca yağ yakım sürecine devam etmesini amaçlar.

HIIT Cardio egzersizlerinde setler halinde cardio koşu temposu yükseltilip düşürülür ve nabız seviyesinin antrenman boyunca hedeflenen değerde kalması amaçlanır. Örneğin 15 dakikalık bir HIIT egzersizinde şu şekilde bir tempo izlenebilir:

3 dakika: Yavaş tempo ısınma

2 dakika: Normal tempo

1 dakika: Çok hızlı tempo

2 dakika: Normal tempo

1 dakika: Çok hızlı tempo

2 dakika: Normal tempo

1 dakika: Çok hızlı tempo

3 dakika: Yavaş tempo soğuma

Yukarıdaki örnekte “Yavaş tempo”, “Normal tempo”, ve “Çok hızlı tempo” değerlerini fitness seviyenize göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin başlangıç seviyesindeki bir sporcu için koşu bandında yavaş tempo 5, normal tempo 8 ve hızlı tempo 12 olabilir. Burada hedef nabız seviyesini yükseltmek ve hedeflenen seviyeyi korumak olduğundan, daha düşük hızlarda eğimi artırabilirsiniz.

En doğru tempoyu belirlemek için kişisel eğitmeniniz ile birlikte hedef nabız belirleyin ve hedef nabız seviyesine ulaştığınız tempoyu koruyacak bir tempo seçin.

Sonuç:

Güncel araştırmalar vücut geliştirme ve fitness sporcular için ideal cardio süresi seçiminde uzun süreli cardio egzersizlerinin yerine kısa süreli ve yüksek tempolu cardio antrenmanlarının daha etkili sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Bununla birlikte araştırmalarda öne çıkan bir diğer sonuç, yüksek hızlı aralıklı cardio antrenmanları uzun yıllar tekrar edildiğinde vücudun yıpranma payı, düşük tempolu cardio egzersizlerine oranla daha yüksek oluyor. Bu sonucu, insan vücudunun yüksek tempolu egzersizlerden ziyade hareketli ve gündelik yaşama daha uygun bir formda tasarlanması ile açıklayabiliriz.

Etkili bir yağ yakımı için siz de cardio egzersizini 15-20 dakika aralığında HIIT modeli ile uygulayabilirsiniz. HIIT cardio hem antrenman süresi açısından, hem de yağ yakım kapasitenizi artırması bakımından fitness sporcuları için avantaj sağlar.


 

Bu cevap için kullanılan kaynaklar:

Jonathan P. Little ve diğerleri, (2010), Journal of Physiology, “A practical model of low-volume high-intensity interval training induces mitochondrial biogenesis in human skeletal muscle: potential mechanisms”

John A Babraj ve diğerleri, (2009),  “Extremely short duration high intensity interval training substantially improves insulin action in young healthy males”

Comments

comments

Devam Ediyor 2
Cardio 2 Cevap 2018 görüntüleme 0

Cevaplar ( 2 )

 1. Batuhan
  0
  Ocak 10, 2016 at 7:44 pm

  Lütfen içeriği neden rapor ettiğinizi kısaca açıklayın.

  Rapor et İptal

  Peki egzersizden önce mi yoksa sonra mı cardio yapılmalı?

 2. burakcan
  0
  Nisan 26, 2016 at 12:57 pm

  Lütfen içeriği neden rapor ettiğinizi kısaca açıklayın.

  Rapor et İptal

  hocam bazı programlarda 60 dakikadan 90 dakikaya kadar cardio egzersizleri bulunuyo bunlar hatalı mı? evet böyle uzun süreli programlarla çok fazla kalori yakabiliyorum ama sonunda ağırlık antrenmanı vb gibi asıl kas geliştirme hareketlerine zaman kalmıyo ne yapabilirim yardımcı olabilir misinz?

Cevapla

Gözat

HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>