Sadece dambıl yeterli olur mu?

Rapor et
Soru

Bu soruyu neden rapor ettiğinizi açıklar mısınız?

Rapor et İptal

Ben 6 aydır evde spor yapıyorum 2 adet dambılım var spor salonuna giden bir arkadaşım sadece dambılla bu iş olmaz dedi. Bu doğru mu, vücut geliştirmek için illa spor salonuna mı gitmek gerekir?


Cevap

Merhaba,

Etkili bir vücut geliştirme programı insan vücudunu bir bütün olarak ele alır. Kas yapısını dikkate aldığımızda vücudumuzda farklı egzersiz sistemleri ile çalıştırılabilecek 600’den fazla kas bulunur. Her kas grubunun çalışma prensibi birbirinden farklı olduğundan, hem egzersizleri hem de spor yaparken kullandığımız egzersiz aletlerini buna uygun seçmeliyiz.

Dambıl setleri vücut geliştirme egzersizlerinin olmazsa olmazlarından biridir. Göğüs, omuz, ön ve arka kol kasları, sırt kası dahil olmak üzere bir çok kas grubunu dambıl ile yapılacak egzersizler yardımıyla geliştirebiliriz.

Bununla birlikte şekil itibariyle dambıl ile çalıştırılmaya uygun olmayan bacak kasları, kalça kasları, alt-orta ve yan karın kasları farklı egzersiz aletlerine ihtiyaç duyar.

Saydığımız ikinci grup kasları başlangıç seviyesindeki bir sporcu vücut ağırlığını kullanarak da geliştirebilir. Örneğin bacak kaslarını Leg Raise Bacak Kaldırma Egzersizi ile, karın kaslarını mekik egzersizi ile, kalça kaslarını ise squat egzersizi ile geliştirmek mümkündür. Spora başladıktan sonraki ilk 3-6 ay arasında bu egzersizleri vücut ağırlığını kullanarak uygulayabilirsiniz.

Kaslarınızın vücut ağırlığını rahatça taşıdığı aşamada bu kas gruplarını geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz yeni egzersiz aletlerini alabilir veya tamamını bir arada bulacağınız bir spor salonuna kayıt olabilirsiniz.

Comments

comments

Devam Ediyor 0
Fitness Egzersizleri 0 Cevap 550 görüntüleme 0

Yazar Hakkında

Cevapla

Gözat

HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>